Jste zde

Doma

Přihlásit se k odběru zdroj Doma
Novinky - nejnovější články
Aktualizace: 4 min 5 sek zpět

Prestižní Pensylvánská univerzita neodsoudila zabíjení Židů, přišla o grant 2,3 miliardy

36 min 42 sek zpět
Elitní americká Pensylvánská univerzita přišla o sto milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) od investora Rosse Stevense. Ten stáhl peníze na grant kvůli neochotě šéfky univerzity Elizabeth Magillové jednoznačně odsoudit antisemitské projevy studentů. Byl jejím postojem šokován, uvedla v pátek stanice BBC.

Had a žába. Kování opasku z 8. století od Břeclavi odkazuje k neznámému kultu

49 min 45 sek zpět
Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u Břeclavi bronzové kování opasku odkazující k neznámému pohanskému kultu. Pochází z 8. století našeho letopočtu a je na něm vyobrazen had požírající tvora podobného žábě.

Tygr, kterého choval zápasník Karel Vémola, má odstraněné drápy

57 min 59 sek zpět
Nelegálně chovaný bílý tygr, kterého úřady odebraly zápasníkovi Karlu Vémolovi, má chirurgicky odstraněné všechny drápy na předních končetinách. Ministerstvo životního prostředí proto upozornilo Státní veterinární správu (SVS), která nyní prověří, zda docházelo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. V tiskové zprávě to v pátek uvedla Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

Izrael zabil vlastního vojáka drženého v Gaze, tvrdí Hamás

1 hodina 4 min zpět
Teroristické hnutí Hamás v pátek uvedlo, že odrazilo pokus Izraelských obranných sil (IDF) o záchranu rukojmí v Pásmu Gazy. Během střetu měl zemřít i Sahar Baruch, izraelský voják, který byl v Gaze teroristy držen. Informuje o tom agentura Reuters.

Rozloučit se se Schwarzenbergem přijde také člen rodiny Habsburků

1 hodina 11 min zpět
Sobotního rozloučení s bývalým ministrem zahraničí, poslancem a senátorem a také příslušníkem jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů Karlem Schwarzenbergem, které se uskuteční v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, se zúčastní Ferdinand Zvonimir Habsburský jako oficiální zástupce rodu Habsburků. V pátek to sdělil mediální zástupce rodiny Habsburků Martin Hamšík.

Rusové a Bělorusové budou moci soutěžit na olympiádě v Paříži, ale pod neutrální vlajkou

1 hodina 11 min zpět
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) umožní ruským a běloruským reprezentantům startovat na olympijských hrách v roce 2024 v Paříži se statusem neutrálních sportovců.

Vzpomínku na Radima Hladíka zahájí Viktor Sodoma

1 hodina 19 min zpět
Nová syntéza I a II je unikátní hudební počin skupiny Blue Effect, který se k příležitosti reedice alba 33 opět rozezní. Stane se tak 11. prosince v pražském Lucerna Music Baru za doprovodu chrudimských Kyx Orchestra.

Studenti si v simulaci vyškovské hvězdárny zkusili expedici na Mars

2 hodiny 9 min zpět
Pět vybraných studentů z Česka si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to cestovat na Mars. Na simulované misi v prostředí vyškovské hvězdárny strávili 100 hodin. V pátek jejich cesta skončila pomyslným návratem na Zemi, zážitky účastníci popsali na tiskové konferenci. Šlo o 20. ročník mezinárodního projektu Expedice Mars, který v posledních letech organizuje spolek Alumni Scientiae Bohemicae.

Ukrajina pro vás bude druhý Vietnam, varuje USA šéf ruské rozvědky

2 hodiny 20 min zpět
Podle šéfa ruské zahraniční rozvědky Sergeje Naryškina se konflikt na Ukrajině stává pro Američany „černou dírou“, která bude absorbovat stále více peněz i lidských zdrojů. Americké angažmá přirovnal k válce ve Vietnamu, která trvala téměř 20 let.

Ze supermigračního roku 2015 pracuje v Německu jen každý druhý

2 hodiny 1 min zpět
Německý Institut pro výzkum zaměstnanosti (IAB), který už několik let sleduje stav trhu práce v souvislosti s migranty, analyzoval, co se stalo s 890 tisíci přistěhovalci ze supermigračního roku 2015 schopnými pracovat. Výsledek? V roce 2021 docházelo do dlouhodobého zaměstnání pouze 54 procent z nich, tedy jen o něco více než polovina.

Za video se smaženou rýží to čínský kuchař pořádně schytal

2 hodiny 46 min zpět
Na populárního čínského kuchaře se snesl hněv milionů jeho fanoušků poté, co zveřejnil zdánlivě nevinné video s receptem na smaženou rýží s vajíčky. Podle veřejného mínění ovšem zvolil velmi špatný termín, když video pustil do světa jen pár dnů od výročí úmrtí syna bývalého čínského vůdce Mao Ce-tunga.

Muž nabídl do zástavy v Kladně pistoli, zájemce se s ní vzápětí postřelil

2 hodiny 57 min zpět
V kladenské zastavárně došlo v pátek odpoledne, pravděpodobně při neodborné manipulaci se zbraní, k postřelení muže. Vážně zraněného ho do nemocnice transportoval vrtulník.

Zanedbávání slabších žáků vyjde Česko draho

3 hodiny 18 min zpět
Alarmující výsledky mezinárodního průzkumu PISA, podle něhož je po pandemii čtvrtina patnáctiletých matematicky funkčně negramotná, se nepříznivě podepíšou na příštích rozpočtech. Shodují se na tom odborníci, podle nichž je potřeba zaměřit se na slabší rodiny a změnit přístup ve školách.

Jakub Hrůša zůstane šéfdirigentem Bamberských symfoniků do roku 2029

3 hodiny 22 min zpět
Bamberské symfoniky, jeden z předních německých orchestrů, povede do roku 2029 jejich stávající šéfdirigent Jakub Hrůša. Oznámil to v pátek bavorský ministr kultury Markus Blume, který označil spojení českého umělce s bamberským tělesem za něco zcela mimořádného.

Bude lidstvo těžit nerostné bohatství na Měsíci? Dovoz surovin na Zemi by nebyl levný

3 hodiny 24 min zpět
Myšlenka těžit nerostné suroviny na vesmírném souputníkovi naší Země není úplně nová. Již několik desetiletí posíláme k Měsíci desítky kosmických sond, z nichž mnohé zkoumají jeho geologickou stavbu a stopy přítomnosti důležitých nerostných surovin. K čemu vlastně budeme měsíční suroviny potřebovat?

Jasná: Start sezony s Darou Rolins a poloprázdno v týdnu

3 hodiny 27 min zpět
Slovenská premiantka Jasná, která se se svým hlavním vrcholem Chopok tyčí v Nízkých Tatrách v regionu Liptov, odstartovala o minulém víkendu zimní sezonu ve velkém stylu rovnou koncertem zpěvačky Dary Rolins. Zatímco o víkendu počasí nepřálo, pondělí bylo doprovázeno sluníčkem a parádními lyžařskými podmínkami.

Záběry z Pásma Gazy ukazují sedící polonahé Palestince. Izrael mezi nimi identifikuje teroristy z Hamásu

3 hodiny 35 min zpět
Na sociálních sítích se objevily záběry z Pásma Gazy, na nichž jsou vidět desítky polonahých Palestinců, na které dohlížejí izraelští vojáci. Server BBC vyhodnotil záběry jako pravé. Izraelská média tvrdí, že se jedná o zajaté příslušníky teroristického hnutí Hamás, to to však odmítá. Podle svědků jsou mezi zadrženými i civilisté.

Rusové lstí verbují uprchlíky u zavřených hranic s Finskem. A rovnou s nimi na frontu

3 hodiny 1 min zpět
Rusové verbují u hranic s Finskem do války na Ukrajině migranty, často z afrických zemí, kterým vypršela víza. V rusky psané smlouvě slibují dobrou mzdu a zaopatření. Kvůli uzavření hranic mezi Ruskem a Finskem se uprchlíci ocitají v patové situaci. Důkazy nashromáždila BBC.

Snahy o regulaci AI nezvládají držet krok s technologickým vývojem

4 hodiny 4 min zpět
Státy po celém světě činí razantní opatření ve snaze odpovědět na potenciální úskalí umělé inteligence (AI), regulátoři a zákonodárci ve Washingtonu, v Bruselu a jinde však tento souboj prohrávají. Evropské činitele zaskočil rozvoj technologie, zatímco američtí politici otevřeně přiznávají, že jen stěží chápou, jak vlastně funguje, uvádí v rozsáhlé analýze deník The New York Times (NYT).

Řidič se v Istanbulu pokoušel zastavit samovolně rozjetý autobus, skončil pod ním

4 hodiny 5 min zpět
Hrozivě vypadající nehoda skončila „jen“ těžkým zraněním šoféra, který se reflexivně snažil zastavit rozjíždějící se autobus. Důvod, proč se vozidlo zdánlivě samo od sebe dalo do pohybu, vyšetřuje policie.

Stránky

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer